Måtte pludseligt afbryde skuespil efter voldsom abort-scene: To personer fik ildebefindende
Forestillingen blev afbrudt med det samme og hjælp blev tilkaldt.
Aarhus Teaters ”Tro, håb & kærlighed” måtte torsdag aften afbrydes midt inde i forestillingen, efter ikke én, men hele to personer i salen tæt på scenen pludseligt fik et ildebefindende
Det oplyser en af aftenens publikummere til avisen, og Aarhus Teater bekræfter ligeledes hændelsen.
»Det er usædvanligt, at to personer får et ildebefindende nærmest samtidigt. Men det sker jo desværre med mellemrum, at vi har folk, der får et ildebefindende, og der kan være mange årsager til, at folk får det. Det sker dog oftest på grund af varme,« fortæller Emilie Brøgger Jensen, der er salgs- og marketingschef ved Aarhus Teater.
»Men i sådan en situation, så tager vi det selvfølgelig alvorligt, vi stopper forestillingen, og får tilkaldt hjælp. Det er vores forhuspersonale, der tager sig af det,« siger Emilie Brøgger Jensen.
Ifølge avisens oplysninger skete afbrydelsen umiddelbart efter en voldsom abort-scene i teaterstykket, som er sat i 1960’ernes Danmark.
Forestillingslederen kom hurtigt ud og fortalte, at stykket var midlertidigt afbrudt, og her skulle de to personer så efterfølgende være blevet ført ud af salen.
Heldigvis var det dog ikke så alvorligt, at teatret var nødt til at tilkalde en ambulance. De to besvimede personer var uden for livsfare, men måtte ifølge Aarhus Teater forlade forestillingen, som først cirka 15 minutter senere kunne genoptages igen.
Kan være voldsomt
At de to gange ildebefindende lige præcis skulle være udløst, af det, der foregik oppe på scenen, vil Aarhus Teater ikke sætte to tykke streger under.
»Vi har ikke oplevet, at det her er noget der skulle være typisk for den her forestilling. Men vi kan dog se, at der fra tid til anden kan være noget, der kan være så voldsomt for nogle publikummer. Og det her med, at det sker i et live-rum, og der ikke er nogen mulighed for at stoppe det eller skrue ned for lyden, som hvis man streamede noget hjemme fra sofaen, kan være overvældende for nogle. Og derfor kan sådan noget som at vise blod på scenen, som vi fx gør i abortscenen i ”Tro, håb & kærlighed”, også godt blive voldsomt for nogle at se på,« siger Emilie Brøgger Jensen.
Hun fortæller dog, at en fra publikum også fik et ildebefindende under forestillingen ”Ordet”, hvor der også var en abort-scene med, som blev vist med blod.
»Men man kan ikke sige, at det nødvendigvis er det, der udløser det for den enkelte person, det kan være alt muligt andet, og noget der har været under opsejling i løbet af stykket. Vi har jo også nogle gange blinkende lys eller andet, som kan trigge, eksempelvis epilepsi. Der kan jo være mange årsager til, at folk får et ildebefindende,« siger salgs- og marketingschefen.
»Men det var uheldigt i går, at der var to, der fik et ildebefindende,« siger Emilie Brøgger, der dog sætter pris på, at publikum i salen viste stor forståelse, og hvordan teatrets personale løste situationen på bedste vis.
På Aarhus Teater har man også prøvet det, der er endnu værre. Tilbage i 2022 fik en mand eksempelvis hjertestop lige inden premieren på ”Cabaret”.
Her blev publikum bedt om at forlade salen, mens der blev arbejdet på at redde mandens liv - hvilket heldigvis lykkedes.
Forestillingen ”Tro, håb & kærlighed” er en musikalsk sceneudgave af Bjarne Reuters romanklassiker ”Når snerlen blomstrer”, som Bille August har filmatiseret i filmen af samme navne som teaterstykket.
Forestillingen havde premiere 31. august og går sin gang på Aarhus Teater frem til 4. oktober.