Fortsæt til indhold

Klar til kaos og kæmpe grin? »Slønglerne« indtager Skanderborg

For 11. gang forvandles Skanderborg til et festligt »sløngelunivers« for hele familien, når Store Sløngeldag løber af stablen lørdag 9. maj.

Kultur og byliv
sra

Store Sløngeldag i Skanderborg løber af stablen torsdag 9. maj, hvor Byparken, Kulturtorvet og Kulturhuset i Skanderborg forvandles til ét stort sløngelunivers fyldt med fortællinger, musik, workshops, cirkus, og leg for hele familien. Det skriver Di Heslige Slønglers Klup i en pressemeddelelse.

Festlighederne åbner klokken 10 på Amfiscenen med tale af Frank Damgaard, efterfulgt af sang fra Spirekoret og et farverigt stomp-optog med Kong Gulerod i spidsen for badutspringere, næsehorn, flodhest, kameler og andet godtfolk.

Hele dagen vil store og små publikummer kunne samles om aktiviteter som sørøvertogt på søen, Cirkus Fyr og Flamme, akrobatik med Volantes, ponyridning, musikscener, kreative værksteder og et væld af sjove udfordringer – fra hønsedyst og remoulademadskast til nak en and og prøv at få dårlig voksenånde.

Papkasseby og koncert

Indendørs på Bibliotek og i Kulturhuset kan publikum glæde sig til et stærkt program fyldt med børnelitteratur, møder med forfattere og illustratorer og en række fantasifulde kreative workshops. Blandt andet kan man bygge sin egen papkasse-by og opleve et humoristisk familieshow med Wulffmorgenthaler, der giver grin til både børn og voksne.

Trænger man til et velfortjent hvil midt i alle aktiviteterne, er der også flere muligheder. I biografens rolige omgivelser kan man samle kræfter til de næste sløngelløjer, og udenfor kan man for eksempel slå sig ned på et picnictæppe og tanke energi ved de mange madboder. På Amfiscenen kan man nyde en stemningsfuld koncert med Rasmus Walter, hvor musikken binder stemningen sammen og giver plads til et velfortjent pusterum

Der er gratis adgang, og langt de fleste aktiviteter er gratis.

Store Sløngeldag er kulminationen på Sløngeldagene i uge 19, hvor tusindvis af børn og voksne traditionen tro finder vej til festlighederne. Ugen byder blandt andet på en stor dag for kommunens 3. klasser 6. maj med forfattermøder, musik, cirkus og oplevelser i Kulturhuset og Byparken – i år med Sigurd Barrett, Nor og Far, LG Jensen og Sandra Schwartz. 7. maj er det børnehavernes tur, hvor Skrallebang og Cirkus Fyr og Flamme sørger for underholdningen.

Skabt af begejstring

Sløngeldage opstod i 2015, hvor Ole Lund Kirkegaards 75-års fødselsdag blev fejret i Skanderborg. Arrangementet var egentlig tænkt som en enkeltstående hyldest, men succesen var så stor, at fejringen fortsatte – og 2026 markerer nu 11. gang, Sløngeldagene afholdes.

Sløngeldage arrangeres af foreningen Di Heslige Slønglers Klup i samarbejde med Skanderborg Bibliotekerne, Skanderborg Kommune, Kulturhuset Skanderborg, Skanderborg Kulturskole, FGU Sydøstjylland, Museum Skanderborg og mange flere.

»Vi skal blive ved med at lege,« sagde Ole Lund Kirkegaard i 1971 – en tanke, Di Heslige Slønglers Klup bærer videre. Klubben hylder fantasien, friheden og frækheden og arbejder for at give børn og voksne mod på at slippe perfektionismen og gribe legen, galskaben og de gode historier.

Slønglernes særlige forhold til Gummi Tarzan afspejles i kluppens logo – Ivans muskel – et symbol på, hvordan fantasien kan forandre og styrke os alle. I dag er Sløngeldagene en levende tradition, drevet af ønsket om at skabe glæde, fællesskab og små sprækker i den digitale hverdag – med rigeligt af næsehorn, uorden, god kaffe og masser af leg.

Program og billetsalg til Store Sløngeldag findes på sloengeldage.dk.