Fortsæt til indhold

Regionen retter ind: Patienter i røntgen må gerne vente på svar

Først blev nedklassificeringen af Grenaa Sundhedshus sat i bero - og nu kommer regionsrådsformand Anders Kühnau Støtteforeningen for Grenaa Sundhedshus i møde.

Politik

Først var det i sagen om nedklassificeringen af Grenaa Sundhedshus, at den socialdemokratiske regionsrådsformand i det midtjyske, Anders Kühnau, måtte til tasterne og meddele Norddjurs Kommune, som havde bedt om en forklaring, at processen var ”sat i bero”.

Og nu kommer regionens øverste politiske chef Støtteforeningen for Grenaa Sundhedshus i møde og fortæller, at de ændringer, som fra 1. marts var indført for røntgenpatienter i Grenaa Sundhedshus, rulles tilbage med virkning fra 15. april.

Her frygtede støtteforeningen, at det var et led i en planlagt strategi, når praksis i Grenaa blev ændret for at nå et mål, så alle hurtigt ville opgive at benytte den akutte røntgenfunktion i Grenaa.

Indtil 1. marts i år gav røntgenpersonalet de akutte patienter besked, når røntgenoptagelsen ikke viste et brud – altså at billedet var i.a. (intet abnormt) – herefter kunne patienten forlade røntgenafdelingen.

Efter 1. marts måtte de akutte patienterne ikke vente på svar på røntgenafdelingen – alle patienter skal gå hjem – og egen læge, som har henvist patienten, skal holde øje med, hvornår røntgenbeskrivelsen er tilgængelig.

Herefter skal egen læge kontakte patienten og informere om røntgenfundet – også når der ikke er et brud.

Såfremt der er et brud, er det egen læge, der skal kontakte vagthavende ortopædkirurgiske læge. De aftaler i fællesskab, hvilken behandling der skal iværksættes.

Det laves om

Men det bliver der nu lavet om på, for Anders Kühnau har svaret Mette Bagger Kirk, der er formand for for Støttegruppen for Grenaa Sundhedshus, at der sker ændringer med virkning fra 15. april.

»Generelt gælder, at processen for tilbagemelding til patienter, der får optaget akut røntgen på akutklinikmatrikler er organiseret, så røntgenpersonalet i sundhedshusene sender svar til egen læge, men samtidig orienterer patienten om, hvorvidt der er fundet brud eller ej. Patienten kan således vente på matriklen og få svar sideløbende med, at der sendes svar til egen læge. I de tilfælde, hvor patienten har et brud og skal behandles, orienteres patienten herom, og personalet sikrer viderehenvisning i systemerne, og orienterer patienten om, hvor behandlingen skal finde sted. Den konkrete tilrettelæggelse af behandlingstilbuddet afhænger af patientens behov og den lokale organisering, herunder tilstedeværelse af de relevante kompetencer. Hvis der ikke er brud, orienteres patienten om dette. Eventuel yderligere behandling/dialog om forløbet henvises til egen læge,« hedder det i svaret fra Anders Kühnau.

Svaret glæder naturligvis Mette Bagger Kirk, der ser frem til, at ændringerne indføres - og at hun nu har det sort på hvidt fra regionsrådsformanden, at det vil ske.