Årets største historier: Da Tove og Mogens - besat af Bilka - igen stod klar kl. 06.57, og et stort bølgeskvulp lagde havne-projekt ned
Avisens journalister kommer her med deres bud på nogle af de lokale historier, vi husker fra det 2024, som snart går på hæld.
Spørgsmål spøger i havnesagen
Jonas Wrede Hansen, redaktør
Det var den helt store bombe, som sprang kort før sommer, da den ellers både besluttede og planlagte havneudvidelse blev sat på pause.
Først underkendte Planklagenævnet grundlaget for en udvidelse, og sidenhen satte både Trafikstyrelsen og Miljøstyrelsen tykke streger under forligspartierne og Aarhus Havns nederlag.
19. juni meddelte Aarhus Kommune, at den store udvidelse blev sat på pause i en årrække. Og så kunne man ellers tro, at der var sat et foreløbigt punktum i sagen. Men nej.
For det blev blot startskuddet til flere historier med havnen i centrum i Din Avis Aarhus, og senest har en markant uoverensstemmelse mellem Mærsk-udmelding og en rapport til byrådet vakt stor undren.
Det er helt sikkert, at du ikke har læst det sidste til havnesagen i Din Avis Aarhus, og selvom borgmester Anders Winnerskjold (S) for nylig meldte ud, at han ikke forventer, at der skal tages stilling til en stor havneudvidelse i de næste byrådsperioder, så kommer den nok alligevel til at spøge i den kommende valgkamp.
Afslørede lufthavns-finte
Louise Nyvang Burmeister, journalist
Jeg vil klart anbefale, at man læser vores historier om rentehenstand til Aarhus Airport.
Den tidligere borgmester har på tvivlsom vis ladet lufthavnen slippe for at betale både renter og afdrag på et 200 millioner kroner stort lån. Det er derfor vokset til 256 millioner kroner.
Ifølge flere eksperter kan det være et brud på kommunestyrelsesloven. Ingen menige byrådsmedlemmer kendte til rentehenstanden, før avisen ringede og gjorde dem opmærksomme på det.
Som et bryådsmedlem siger i en af artiklerne: »Jeg er glad for, at vi har en fri presse, som bidrager til at kaste lys på det, som egentlig helt automatisk burde blive bragt til offentlighedens kendskab. Det er helt uacceptabelt, at en sag af denne karakter og betydning først kommer frem nu.«
Enhedslisten har meldt sagen til Ankestyrelsen. Liberal Alliance ville have en uvildig undersøgelse af sagen. Samtlige partier i byrådet har kritiseret den tidligere borgmesters ageren, herunder hans eget. Sagen er ikke slut endnu, så følg med i vores dækning - også i 2025.
De morgenfriske Bilka-kunder
Jørgen Rosengren, journalist
Vi hedder Din Avis – og det mener vi.
Ikke bare som din sti til byens små og store nyheder fra højeste luftlag, men også, fordi vi skriver om dig, din nabo – og parret foran dig i supermarkedet.
Netop sådan et (ægte)par er Tove og Mogens Ladefoged.
Tove er 74 år, Mogens er 80 år. Hver torsdag klokken 06.57 står de klar foran Bilka i Tilst – tre minutter før åbningstid.
Det har Tove gjort, siden de flyttede til området I 1973. For 14 år siden blev Mogens pensionist og har siden slået følgeskab med hustruen på den ugentlige indkøbstur. Han har altså været i Bilka i omegnen af 900 gange – for Tove er tallet på den anden side af 2.500 besøg blandt brødhylder og kølediske.
Der har i løbet af de godt 50 år kun været en smule malurt i Bilka-bægeret; nemlig da varehuset indførte selvscannings-kasser og på den måde sparede kassemedarbejderne væk i den helt årle morgengry. Det fik Tove dog hurtigt lavet om, og nu kan hun – og alle andre morgenfriske kunder – igen lægge indkøbene på kassebåndet. Det er ikke kun dagligvarer, som parret har fået med hjem fra deres mange ture i supermarkedet.
Tove og Mogens er nemlig ikke de eneste med et fast indkøbsritual – og de møder torsdag efter torsdag mange af de samme mennesker på deres ugentlige indkøbstur.
»Vi er sgu nærmest som en stor familie,« som Tove Ladefoged udtrykker det. Vi er Din Avis. Og Toves og Mogens’ – og alle jer andres.
Thomas Helmigs år
Bente Tahmasbi Hansen, journalist
Den folkekære aarhusianer har for længst cementeret sin status, som en af de største på den danske popscene. I år rundede han de 60 år, og det lykkedes os som landets absolut eneste medie at få en kommentar til det, da vi mødte ham på den røde løber ved premieren på Renée Toft Simonsens film: Børnene fra Sølvgade.
Han har trukket sig helt fra pressen, men var i fin form og fortalte, at han har det rigtig godt med at gå ind i sit nye årti.
Det var svært for ham at blive 30 år, men siden har han ladet alderen komme med sindsro. 2024 blev det år, hvor han trods sin status som the grand old man gjorde noget helt nyt. Han udgav for første gang en børnesang, der er titelmelodi til Børnene fra Sølvgade. Og så udgav han vuggeviser og sørgesange om sin dybe sorg over tabet af sønnen Hugo, der døde bare 24 år gammel.
”Tilgiv mig” og ”Hvordan kunne jeg slippe din hånd?” synger den sønderknuste far med hæs røst.
Thomas Helmig forsøgte at passe på Hugo og sov hos ham på Sortedamsvej den nat, hvor han gik bort. Tragedien når uanede højder, og det samme gør modtagelsen af albummet ”Sortedam”, der er røget direkte ind på toplisterne som nummer 1. Det samme gælder salget af billetter til den første teaterkoncert om hr. Helmig. De er revet væk på rekordtid.