Fortsæt til indhold

Mathilde skal give dronningen blomster: »Hun kan godt lide hunde. Det kan jeg også«

Samfund
kijo

Det bliver den 10-årige Mathilde Eleonora Engelbrecht Vestergaard fra Langå, som skal byde dronning Margrethe velkommen, når hun ankommer til Spentrup Kirke søndag 29. juni.

Det skriver arrangørerne bag det royale besøg i en pressemeddelelse.

Dronningen skal deltage i en højmesse, som er et led i markeringen af 80-året for Danmarks befrielse.

Mathilde er meget royal og følger med i, hvad der sker i Kongehuset. Derfor er hun stolt over, at det bliver hende, som skal være blomsterpige, og hun var ikke tvivl og sagde straks ja, da hun blev spurgt.

Da dronning Margrethe abdicerede, sendte Mathilde straks en hilsen til hende, og takkede for en god indsats som regent i 52 år.

Godt lide hunde

Det er første gang, at Mathilde har set et medlem af den kongelige familie i virkeligheden. Derfor er hun meget spændt på at skulle møde Dronning Margrethe.

»Jeg glæder mig til at møde dronningen i virkeligheden. Hun ligner sådan en rigtig sød dame, og så kan hun kan godt lide hunde. Det kan jeg også godt,« siger en spændt Mathilde.

Sammen med sin far, Christian Engelbrecht Pedersen, der er politimand og sidder i byrådet, har hun øvet sig i at neje, men hun har også øvet lidt på egen hånd. Derfor er hun sikker på, at det nok skal gå godt.

De to spejdere fra St. Blicher Gruppen i Spentrup, nemlig Mila Karoline Tandrup Nielsen og Samuel Borch Thøgersen, skal bære kransen til mindestenen for Hvidstengruppen ved Hvidsten Kro. Indsendt foto

Bævere bærer kransen

To spejdere fra St. Blicher Gruppen i Spentrup er udpeget til at bære kransen til mindestenen, hvor de otte mænd fra Hvidstengruppen ligger begravet.

Her vil dronning Margrethe lægge en krans sammen med formanden for menighedsrådet, Tove Kirk, og fartøjsfører fra hjemmeværnsskibet ’MHV 907 Hvidsten’.

De to spejdere, der skal bære kransen, er Mila Karoline Tandrup Nielsen og Samuel Borch Thøgersen. De er begge ni år.

Spejderne er udpeget af bæverleder Kaj Rasmussen fra spejderne i Spentrup, som sammen med to andre ledere spurgte Mila og Samuels forældre, om børnene havde lyst til at bære kransen og stå i forreste række ved det kongelige besøg.

Det ville de gerne, så 29. juni får de deres debut som kransebærer for dronning Margrethe.