Fortsæt til indhold

Skab trivsel for seniorer: Bliv formand for Ældre Sagen

Ældre Sagen i Nørre Djurs søger en ny formand til at fortsætte det vigtige arbejde for lokalafdelingens knap 1.500 medlemmer. Den nuværende formand, Finn Korsholm, ser frem til at blive afløst.

Samfund

Ældre Sagen i Nørre Djurs står over for en spændende tid, hvor nye kræfter skal tage over.

Lokalafdelingen søger en ny formand og flere bestyrelsesmedlemmer, som vil tage ansvaret for at drive foreningen videre.

Jeg håber virkelig, der er flere i vores medlemskreds, som vil byde ind og involvere sig.

Finn Jesper Korsholm, den nuværende formand, ser nu frem til at give stafetten videre.

»Jeg håber virkelig, der er flere i vores medlemskreds, som vil byde ind og involvere sig. Arbejdet er yderst spændende og omfattende. Men kan du strukturere din hverdag og synes det er dejligt at indgå i et arbejde, hvor der er så stor opbakning, får du meget igen,« lyder det fra Finn Jesper Korsholm.

»Der skal andre til at tage over. Jeg har haft en spændende tid i en meget aktiv lokalforening, men jeg vil gerne bare være deltager til de arrangementer, som jeg selv kan vælge at gå til,« siger han.

Finn Jesper Korsholm blev selv involveret i bestyrelsesarbejdet ved lidt af en tilfældighed.

Pludselig magede tingene sig således, at han sad som formand.

»Det var absolut ikke noget, jeg havde regnet med. Men jeg er typen, der gerne vil tage ansvaret på mig, hvis der ikke er andre, der vil. Jeg er dog nået dertil, hvor jeg føler, at jeg ikke kan give mere, fordi jeg også har familie og fortsat er aktiv som coach på arbejdsmarkedet.«

Aktiviteter og engagement

Ældre Sagen i Nørre Djurs tilbyder et bredt udvalg af aktiviteter, som spænder fra socialhumanitært arbejde, motion og kultur til ældre- og sundhedspolitiske indflydelsesarbejde.

»Vi har knap 1.500 medlemmer, og ca. 1/3 bruger vores lokale tilbud. Det er fantastisk at se den store opbakning og engagement fra vores medlemmer,« fortæller Finn Jesper Korsholm.

Med 56 engagerede frivillige, der driver lokalafdelingens indsatser, er der altid noget at se frem til.

»Arbejdet har en reel indflydelse på mange seniorers trivsel, og det er utroligt givende at være en del af,« tilføjer han.

Finn Jesper Korsholm forventer at se mange medlemmer til orienteringsmødet i Nørre Djurs Hallen torsdag den 5. februar. Foto: Lars Norman Thomsen

Spændende opgaver

Den nye formand vil få en række spændende og udfordrende opgaver.

Rollen indebærer at samle alle tråde og lave dagsorden til bestyrelsesmøder, deltage i distriktsmøder, dialogmøder samt landsmødet.

Derudover vil formanden deltage i koordinationsudvalgsmøder med de to andre lokalforeninger i Norddjurs, udsende og skrive nyhedsbreve til lokalforeningens medlemmer samt lave opslag på Facebook.

Deltagelse i foreningens arrangementer og aktiviteter er også en vigtig del af rollen.

Nye formænd deltager i Ældre Sagens formandskursus, som begynder i april med et online introkursus og herefter to moduler i maj og november.

Der udbetales skattefri kørselsgodtgørelse efter Ældre Sagens takster i forbindelse med kurser uden for Norddjurs Kommune.

»Som formand får det ud over samarbejdet i bestyrelsen masser af relationer til de andre afdelinger, og så har Ældresagen en meget professionel organisation, der kan hjælpe,« siger Finn Jesper Korsholm.

Orienteringsmøde

For at informere og engagere potentielle kandidater afholder Ældre Sagen et orienteringsmøde 5. februar kl. 19-21.30 i Nørre Djurs hallens mødelokale.

Her vil Finn Jesper Korsholm og andre fra bestyrelsen være til stede for at besvare spørgsmål og give et indblik i arbejdet.

Tilmelding til mødet kan ske senest 2. februar til Finn Korsholm på mobil 2144 9932 eller via mail fkorsholm@gmail.com.