Fortsæt til indhold

Op med humøret - frem med brændeovnene og oliefyrene

Debat
Mogens Bendtsen, Holmensvej 47, 8400 Ebeltoft.:

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

»Det er nu afgjort, at der ikke kommer fjernvarme i Skelhøje Plantage og i Holmensvejområdet. Kravet var, at mindst 50 procent af ejendommene skulle være interesseret. De to områder er en blanding af sommerhuse og helårsboliger, og når op til 75 procent af ejendommene ikke har indlagt centralvarme og derfor ikke umiddelbart har noget at bruge fjernvarmen til, er det ikke underligt, at interessen ikke har været høj nok.

Det undrer mig dog lidt, at fjernvarmeværket samtidigt meldte ud, at kravet for fremtidig tilslutning på grund af prisstigninger nu var øget til 80 procent tilslutning. Der kommer aldrig en 80 procent tilslutning, så fjernvarmen kommer aldrig til vores del af Ebeltoft.

Men måske er det også fornuftigt ikke at foretage investeringer i grøn omstilling, når denne grønne omstilling nu her i efteråret delvist er afgået ved døden. Kulkraftværker rundt omkring i Danmark genstartes for at sikre elektricitetsforsyningen og fornyet genovervejelse af hele det grønne projekt sker med fornyet styrke.

Verdensmålet om fossilfri energi i 2050 er nu definitivt dødt med Kinas og Indiens udmeldinger.

Så op med humøret og frem med brændeovnene og oliefyrene.«