Fortsæt til indhold

Udvist for bestandig: 19-årig syrer voldtager og begår vold mod ekskæreste

Krimi
jr

Tre gange har hen voldtaget sin 18-årige ekskæreste. To gange har han begået vold - den ene gang i forbindelse med en af voldtægterne.

Nu er han ved Retten i Sønderborg blevet idømt tre år og tre månedes fængsel - samt udvisning for bestandig.

Det skriver Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Den 19-årige herboende syriske mand blev dømt for tre tilfælde af voldtægt mod en ekskæreste, en 18-årig kvinde fra Sønderborg. Voldtægterne blev begået i perioden mellem februar og april 2022.

Derudover blev den 19-årige mand dømt for to tilfælde af vold, hvoraf det ene blev begået i forlængelse af den ene voldtægt, mens det andet fandt sted i januar 2022.

Nægter sig skyldig

Den 19-årige har været anholdt og varetægtsfængslet siden april 2022 og er fortsat varetægtsfængslet efter dommen ved Retten i Sønderborg.

Den 19-årige har under sagen nægtet sig skyldig og ankede på stedet dommen til frifindelse.