Fortsæt til indhold

UGE 11

5 minutter i weekend

Velkommen til 5 minutter i weekend

I denne uges udgave får du

  • Interview med Thure Lindhardt, der er aktuel som hovedrollen i Jeppe på Bjerget
  • 50 år gammel detailkæde udvider med kreativt samlingssted på Strøget
  • Renée Toft Simonsen fortæller om at dele sin Robertpris
  • Central gade skrotter biler

Videns- og kulturfestival er over os

Du kan stadig nå at opleve nogle af de mange arrangementer til Århundredets Festival, som varer til søndag 16. marts. Emnet er i år ’Europa’ og udbuddet af arrangementer er nærmest overvældende.

Vi deltog i et af de første, der var en smukt iscenesat samtale mellem skuespilleren Thure Lindhardt, der er aktuel på Aarhus Teater som hovedrollen i Jeppe på Bjerget, og personlighedspsykologen Henrik Høgh-Olesen, der er professor på Aarhus Universitet.

Vi har alle brug for at komme af med et eller andet, og pludselig kunne jeg slå ihjel i trygge rammer.
Thure Lindhardt, skuespiller

De talte blandt andet om de voldelige og frastødende karakterer, skuespilleren har spillet gennem tiden. »Vi har alle brug for at komme af med et eller andet, og pludselig kunne jeg slå ihjel i trygge rammer,« sagde Thure Lindhardt blandt andet. Læs hele interviewet her.

Kreativt værksted slår dørene op

Søstrene Grene har i alle deres 50 år været kendt for at sælge maling, garn, pensler, pinde, nål og tråd.

Nu tager de kreativiteten til nye højder og åbner på den anden side af Strøget overfor butikken i nummer 11 et værksted, der er i stil med byens andre keramik- og smykkecaféer. Hvornår vides endnu ikke.

Skal vi dele en Robert?

I sidste uge fortalte vi om arbejdet med den næste Børnene fra Sølvgade-film, og siden har vi talt med Renée Toft Simonsen.

Hun har fortalt om at vinde en Robert, hun ikke kunne få med hjem, samtidig med at hendes mand, Thomas Helmig fik sin helt egen statuette for den titelsang, han har lavet. Det åbner op for et helt nyt begreb: en dele-Robert. Læs mere her.

Populær midtby-gade skal gøres hyggeligere

Mens Graven og Vestergade er store byggepladser for tiden, fordi de skal fornys med brosten og træer - og det samme gælder nu i Jægergårdsgade.

Gaden bliver som et forsøg en slags gågade med flere blomster og grønt fra maj til oktober. Gaden bliver ensrettet, og det vil vise sig, om det skal være fremtiden.

Du kan også læse