Forstå selvtræningen på få minutter
Herunder får du svar på en række centrale spørgsmål i den langstrakte debat om kommunal selvtræning
1) Hvorfor snakker vi stadig selvtræning?
Vi skal helt tilbage til sommeren 2023 for at finde starten på diskussionen om selvtræning, hvor Norddjurs Kommune fandt ud af, at det eksisterende tilbud om selvtræning for borgere, som har gennemgået et kommunalt genoptræningsforløb, ikke var lovligt. Man måtte ikke på den måde begunstige en enkeltpersoner eller grupper af enkeltpersoner, lød det.
Derfor blev det foreslået at udvide målgruppen, men i voksen- og plejeudvalget besluttede et flertal i august 2023 i stedet, at selvtræning slet ikke skulle været et kommunalt tilbud. Det blev senere i august konfirmeret i kommunalbestyrelsen.
I oktober blev punktet genoptaget på anmodning fra Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og Danmarksdemokraterne.
Det viste sig derefter lovligt at tilbyde selvtræning til alle borgere i en bestemt aldersgruppe. I november blev sagen sendt i høring frem til 1. januar. Årsskiftet markerede således også tidspunktet, hvor det tidligere selvtræningstilbud lukkede.
Høringsfasen bød på utallige høringssvar og debatindlæg. I mellemtiden skiftede flertallet i voksen- og plejeudvalget også, da Jens Kannegaard Lundager (DF) besluttede at bakke op om et nyt tilbud om selvtræning.
Det betød også et flertal i kommunalbestyrelsen for at etablere et nyt tilbud om kommunal selvtræning. Det blev godkendt på mødet 20. februar.
2) Hvem kan benytte selvtræning?
Det tidligere tilbud gjaldt kun borgere, der havde gennemgået et træningsforløb i kommunal regi. Det nye tilbud gælder alle borgere, der befinder sig i kategorierne folkepensionister, efterlønnere, seniorpensionister og førtidspensionister.
Ifølge Norddjurs Kommune åbner det for en målgruppe på over 11.000 borgere, der kan benytte sig af selvtræning på kommunens plejecentre.
3) Hvad koster det?
Prisen for den enkelte borger er afhængig af hvor, der vælger at benytte sig af tilbuddet. Norddjurs Kommune må ifølge serviceloven opkræve kostprisen for et tilbud. Derfor falder prisen, hvis flere benytter tilbuddet.
Det betyder, at hvis for eksempel 250 borgere benytter sig af selvtræning vil prisen være cirka 85 kroner om måneden. Ved 500 selvtrænere falder prisen til cirka 57 kroner om måneden, mens den vil falde til 44 kroner om måneden, hvis 1000 borgere benytter sig af tilbuddet.
Modstanderne af kommunal selvtræning argumenterer blandt andet for, at kommunen nu går i konkurrence med private fitnesscentre og idrætsforeningerne.
Tilhængerne mener, at det fortsat kun vil være de borgere, der har allermest brug for det, og som ikke føler sig komfortable ved at bruge de større fitnesscentre, der kommer til at benytte selvtræningstilbuddet.
4)Hvordan finansieres opstarten?
Det koster Norddjurs Kommune 500.000 kroner at starte det nye tilbud op.
De går til henholdsvis nye fitnessmaskiner og genåbning af faciliteterne på Plejecenter Violskrænten.
Voksen- og plejeudvalget kan ikke finansiere tilbuddet i udvalgets eget budget. Flertallet bag beslutningen har således besluttet at finansiere det gennem puljen ’værn om serviceramme’.
Det er en pulje, som kommunalbestyrelsen afsætter ved aftalen om kommunens budget, og som er øremærket uforudsete omkostninger - for eksempel dyre enkeltsager, hvor borgere får brug for mere hjælp end forventet.
Det var årsagen til, at borgmester Kasper Bjerregaard kaldte beslutningen for »et nybrud«, fordi det dermed bliver en tillægsbevilling, som ikke stemmer overens med den økonomiske politik.
Puljen til værn om servicerammen er på i alt 13 millioner kroner. Det svarer til cirka 0,64 procent af den forventede serviceramme.
5) Hvornår starter tilbuddet?
Forvaltningen i Norddjurs Kommune har meldt ud, at man kan være i gang med det nye selvtræningstilbud cirka en måned efter, beslutningen er godkendt i kommunalbestyrelsen.
Forventningen er således, at der fra 1. april igen kan selvtrænes på kommunens plejecentre.