Investor vender lufthavnen ryggen: Mangler flere penge end forventet
Mulig investor trækker sig og poster alligevel ikke 90-100 mio. i Aarhus Airport. Bestyrelsesformand er fortrøstningsfuld trods udsigt til en tom pengekasse i fjerde kvartal.
Trods en intens og langvarig dialog med en mulig investor må Aarhus Airport nu sande, at anstrengelserne ikke bar frugt.
Den private investor har trukket sig og kommer dermed ikke at til at skyde 90-100 mio. kr. i lufthavnens skrantende økonomi.
Det fremgår af en skriftlig orientering, som lufthavnen sendte til sine tre ejerkommuner, Aarhus, Syddjurs og Norddjurs, torsdag.
Lufthavnen har siden juni 2022 været på investorjagt, da ejerkommunerne dengang indskød i alt 200 mio. kr. i lufthavnen under forudsætning af, at en privat investor ville lægge i omegnen af 100 mio. kr. De 180 mio. kr. kom fra Aarhus Kommune.
Fristen for, hvornår en investor skulle gå om bord i drømmen om en konkurrencedygtig lufthavn på Djursland, har gentagne gange rykket sig. I december var det dermed fjerde gang, at en ny deadline blev nævnt, da Aarhus Airport bad om fristforlængelse til 1. juli.
Begrundelsen var på det tidspunkt, at man var i en konkret dialog med en investor, der krævede lidt mere tid. Den dialog er altså nu afsluttet uden resultat.
Bestyrelsesformand for Aarhus Airport Lars Dige Knudsen ønsker ikke at gå i detaljer med, hvad der i sidste ende bevirkede, at investoren trak sig, men han er ikke blevet mindre fortrøstningsfuld af den grund:
»Det var en intens dialog, vi var i, men der skal jo være et match. Det er mange penge, vi taler om, så flere ting skal gå i opfyldelse. Men jeg må bare sige, at vi jo nu har talt med mange mulige investorer, og vi møder stor sympati for vores businesscase, hele udviklingspotentialet, og at lufthavnen har en stærk position,« siger Lars Dige Knudsen.
Han forklarer, at lufthavnen nu arbejder videre med forskellige løsningsmuligheder:
»Vi har stadig forskellige scenarier og spor, vi forfølger. Så vi er bestemt fortrøstningsfulde og har en positiv tro på, at vi finder en løsning.«
Som denne avis kunne afsløre via aktindsigt i januar, så løber lufthavnen tør for penge i sidste kvartal i år.
Arbejder I med andre scenarier, end at pengene skal komme fra en privat investor?
»I og med at vi i løbet af et lille års tid kommer til at mangle penge, så tænker vi i flere forskellige scenarier.«
Og hvilke scenarier kunne det være?
»Det kan jeg ikke komme nærmere ind på af hensyn til vores forhandlingssituation.«
Mangler 120 mio. kr.
Bestyrelsesformanden oplyser, at man har opjusteret behovet for at få tilført penge fra de 90-100 mio. kr. til nu 100-120 mio. kr.:
»Vi bliver hele tiden klogere, og nu har vi opjusteret en smule på vores kapitalbehov. Der er for eksempel forskel på, om man opererer med flere SAS-flyvninger eller flere lavprisruter. Selvom vi er inde i en god udvikling, hvor vi havde en vækst i passagertal på 29 pct. sidste år, hvilket var mere end budgetteret, og vi holder vores budgetter og har mange nye ruter på vej, så er det ikke en hemmelighed, at vi ikke tjener penge før i 2026, så der skal penge til,« siger Lars Dige Knudsen og tilføjer:
»Men vi er som sagt fortrøstningsfulde og arbejder med flere forskellige spor. Sammen med vores ejere finder vi løsninger ad det ene eller andet spor.«
Og jagten på en investor fortsætter, lyder det:
»Den er bestemt ikke lagt i graven. Vi har fortsat igangværende dialoger, men dog ikke nogle, der er så tæt på som den seneste. Det drejer sig både om indenlandske og udenlandske partnere.«
Kommer I til at finde den nødvendige kapital inden 1. juli?
»Jeg er ikke sikker på, at vi kan nå i mål inden 30. juni, men jeg vil heller ikke udelukke det. Vi skal i hvert fald have fundet en løsning inden årets udgang,« lyder det fra Lars Dige Knudsen.
Avisen har bedt borgmester Jacob Bundsgaard (S) om en kommentar til, at den seneste kontakt til en investor nu er glippet.
Han ønsker dog ikke at stille op til interview, men sender følgende skriftlige kommentar:
»Jeg tager orienteringen fra Aarhus Airport til efterretning. Det står klart, at lufthavnen her og nu ikke har tilvejebragt den fornødne kapital, hvilket jeg ser med stor alvor på. Det aarhusianske og østjyske erhvervsliv, borgerne og turismen har brug for en moderne lufthavn med stærke flyforbindelser til omverdenen. Det bør alle gode kræfter arbejde for også er en realitet i fremtiden. Lufthavnen holder sine budgetter, har stigende passagertal, nye attraktive ruter på vej i programmet og har gennemgået en gennemgribende modernisering, men som det er fremlagt i dag, skal der fortsat arbejdes målrettet for at rejse den nødvendige kapital til at fortsætte lufthavnens nuværende positive udvikling,« lyder det i en mail.