Fik 200 mio. skattekroner i 2022: Lufthavnen løber tør for penge i år
Dokument afslører, at Aarhus Airport får behov for at få tilført kapital, inden året er omme, hvis den skal undgå konkurs. Flere aarhusianske byrådspolitikere efterlyser plan B, men borgmesteren ønsker ikke at drøfte »hypotetiske fremtidsscenarier«.
Det er kun lidt over 600 dage siden, at Aarhus Byråds tre største partier besluttede at sende 180 mio. kr. til lufthavnen i Tirstrup. Og de djurslandske kommuner fulgte trop med 10 mio. kr. hver.
Men de mange kommunale millioner er snart brændt af.
Det kan Din Avis Aarhus afsløre, efter at have fået aktindsigt i en besvarelse til Radikale Venstres Metin Aydin, som har spurgt Borgmesterens Afdeling, hvornår Aarhus Airport løber tør for penge.
Det kommer til at ske i fjerde kvartal i år, altså mellem oktober og december, hvis ikke der tilføres penge - eksempelvis fra ejerkommunerne eller den private investor, som lufthavnen skal finde inden midten af 2024.
»Den budgetterede drift og de planlagte investeringer medfører behov for kapitaltilførsel i løbet af Q4 2024 ved uændrede kapital- og finansieringsforhold,« lyder det korte, men interessante svar til det radikale byrådsmedlem.
Ikke overrasket
Svaret overrasker ikke Metin Aydin. Han havde det på fornemmelsen, efter lufthavnen i 2022 leverede et underskud 86,3 mio. kr. Men det gør behovet for svar endnu mere presserende, mener han.
For hvad skal der ske, hvis ingen vil investere i den kommunalt ejede lufthavn? Det har hverken byrådspolitikere eller pressen kunnet få svar på, og nu frygter flere af de lokale byrødder, at de ligesom i 2022 kan blive tvunget ud i en hurtig beslutning om enten at lave en feberredning eller lade lufthavnen gå konkurs.
I værste fald vil der nemlig kun være få måneder mellem investordeadlinen og den tomme pengekasse.
»Det vil ikke være udtryk for rettidig omhu, men det er det, jeg frygter,« siger Metin Aydin.
»Jeg kan være bekymret for, hvis man ikke er i gang med at undersøge en plan B. Det kan godt være, at det er træls at tale om og ikke hjælper lufthavnens investorjagt, men det er værre, hvis Aarhus’ borgere igen skal til at betale.«
Også løsgænger i byrådet Thure Hastrup efterspørger eksplicit en plan B:
»Jeg har også prøvet at spørge internt, men der er hverken en ejerstrategi eller en plan B. Men vi er altså nødt til som ansvarligt byråd at være forberedte på, at der ikke kommer private penge,« siger løsgængeren, der ikke ønsker at tilføre Aarhus Airport flere skattekroner:
»Det kan vi simpelthen ikke forsvare over for skatteyderne i en sparetid,« fastslår Thure Hastrup, der også frygter, at de store partier igen med kort aftræk kan finde på at sende en hjælpepakke til Tirstrup.
»Jeg synes, vi bør have tid til en ordentlig offentlig debat om, hvad vi skal og vil med den lufthavn. Og vil man sende flere penge, skal det indgå i en budgetforhandlingsproces ligesom alt andet. Det må ikke blive en gentagelse, hvor man bare finder nogle penge fluks og sender dem. Vi var mange, der var temmelig målløse, da man gjorde det sidst.«
Samme bange anelser har Henrik Arens (UFP). Han kan samtidig mistænke de tre store partier for at spekulere i bevidst at undgå en lang, offentlig diskussion om lufthavnens fremtid.
»De tør ikke lægge det op til en stor politisk diskussion, om aarhusianerne synes, at det er en god idé at have en lufthavn ude på Djursland. Og det er, fordi de igen kommer til at sende penge derud. De er fanget i en ludomani-situation, hvor de har brugt så mange penge, at de ikke bare kan opgive nu - selvom alle i investorverdenen ved, at man skal være i stand til at ’cut your losses’, hvis man har taget fejl,« siger Henrik Arens.
Forlænger frister
I december var lufthavnen senest til debat i byrådssalen, da man diskuterede deadlinen for, hvornår en privat investor skulle findes. Et flertal endte med at forlænge lufthavnens frist til medio 2024, da man var i ”en konkret dialog”.
»Nu giver vi lufthavnen tid til at færdiggøre den dialog, der er i gang med en mulig investor. En dialog, der kræver mere tid,« sagde borgmester Jacob Bundsgaard (S) på daværende tidspunkt til Din Avis Aarhus.
Det var dermed fjerde gang, at lufthavnens deadline for at finde en investor blev skubbet. Tilbage i oktober meldte bestyrelsesformand for Aarhus Airport Lars Dige Knudsen ud, at han forventede at have en investor på plads inden årsskiftet:
»Men går vi ind i det nye år uden en investor, så skal vi tage hul på, om vi skal skrue ned for ambitionsniveauet eller søge finansiering på anden måde,« lød det i oktober fra Lars Dige Knudsen.
I dag ønsker bestyrelsesformanden ikke at stille op til interview, men sender følgende skriftlige kommentar:
»Jeg har fået stillet som opgave at søge kapitalindskud fra ekstern investor. Den opgave arbejder vi dedikeret og fokuseret på, og jeg har stor tiltro til både casen og til, at vi lykkes med opgaven. Aarhus Airport vækstede hele 29 procent i passagerantal i 2023, hvilket var mere end de estimerede 25 procent, og hvilket samtidig gør Aarhus Airport til Danmarks hurtigst voksende lufthavn.«
Fortsat stor tiltro
Hos Venstre er opbakningen til lufthavnens investorjagt intakt. Gruppeformand Gert Bjerregaard ser ingen grund til bekymring:
»For mig at se så kører det her planmæssigt. Der bliver afsøgt midler, og byrådet har truffet beslutning om at give tid til medio 2024. Jeg har fortsat stor tiltro til, at det lykkes at finde en investor, og skulle det ikke blive tilfældet, så er der fortsat handlemuligheder derefter. Vi har et budgetforlig i september, hvor det vil være naturligt at forholde sig til det,« siger Gert Bjerregaard.
Venstrepolitikeren forstår ikke bekymringen for, at der ingen plan B er på nuværende tidspunkt:
»Nej. Jeg forstår, at der er nogle, der skyder på den lufthavn, uanset hvor godt det går og ønsker at lukke den. Det ønsker jeg ikke. Jeg ønsker, at vi bevarer et vigtigt stykke infrastruktur for vores erhvervsliv, og så er jeg også glad for, at vi har en nærlufthavn, når vi andre skal ud i verden,« siger han.
Men hvis den infrastruktur er så vigtig for erhvervslivet, hvorfor vil ingen så støtte op om den økonomisk?
»Vi har jo haft en lokal investor i form af Jens Stausholm (investor, der i 2019 indskød 30 mio.kr. der i dag stort set er væk, red.). Det viser med al tydelighed, at der er interesse, men mange virksomheder holder sig til det, de er gode til. Derfor tror jeg da også, at de virksomheder, der har viden inden for luftfart, er interesserede i at investere. Jeg har det sådan, at jeg kommer til at kæmpe for den her lufthavns fremtid. Jeg ser rigtig gode muligheder i, at det største vækstområde i Jylland også fremadrettet har en lufthavn, så må mindre områder som Aalborg og Billund jo gøre, hvad de vil. Men den største vækstregion skal selvfølgelig have en lufthavn.«
Mener du, at der er behov for en offentlig debat, hvis investoren udebliver?
»Den debat vil naturligt komme, hvis der opstår en ny situation. Så at begynde at lave en plan for hypotetiske scenarier, den vej ønsker jeg ikke at gå, fordi det sender et forkert signal. Jeg forholder mig til vores plan A, og der er tid nok, skulle det ikke gå.«
Mener du, det er et udtryk for rettidig omhu, at man ikke har en plan B?
»Jeg mener, at vi har en plan, og den, forventer vi, bliver realiseret. Skulle den mod forventning lande et andet sted, så har vi tid nok. Så vil jeg henvise den til budgetforhandlinger.«
Er der i så fald tid nok til en offentlig debat?
»Ja, det er det helt sikkert. Jeg synes, at man skal hæfte sig ved, at vi har en lufthavn, der er i fremdrift.«
Ifølge bestyrelsesformanden forventer Aarhus Airport igen i 2024 en vækst på 25 procent i passagerantal. Trafikken skal blandt andet komme fra Norwegian, der har annonceret, at man åbner tre nye ruter i år til soldestinationer i Spanien fra den aarhusianske lufthavn, og fra Aarhus Charter, der til sommer åbner for afgange til den græske ø Lesbos.
Den totale passagerantal landede i 2023 på 542.000. Tallene fra Aalborg Lufthavn og Billund Lufthavn ligger på henholdsvis 1,4 mio. og 3,9 mio. passagerer.
Vil kun svare skriftligt
Din Avis Aarhus har forsøgt at få et interview med Jacob Bundsgaard (S) om, hvorvidt der arbejdes på en plan B, og om han mener, at der er behov for en offentlig debat om lufthavnens fremtid, hvis en investor ikke melder sig. Men borgmesteren vil kun sende et skriftligt svar, oplyser hans presseafdeling.
Da avisen sender en række spørgsmål på e-mail, får vi et enkelt citat retur:
»Som det blev besluttet af byrådet i december, er Aarhus Airport blevet givet frem til medio 2024 til at afklare en igangværende dialog med en potentiel investor, hvorefter byrådet skal forholde sig til sagen igen. På det tidspunkt, og med spørgsmålet om en investor afklaret, bliver der rig lejlighed til at diskutere lufthavnens fremtid. Indtil da finder jeg det ikke hensigtsmæssigt at svække lufthavnens forhandlingsposition med at drøfte hypotetiske fremtidsscenarier.«