Budgetforhandlingerne fortsætter onsdag i positiv ånd med Sortland, Yde og Skovbak
Borgmester Michael Stegger Jensen (A) glæder sig over to dages vellykket budgetseminar i Ebeltoft og tror på, at det vil lykkes at få samtlige til at skrive under på næste års kommunale budget.
Efter to dages budgetseminar torsdag og fredag i Ebeltoft har ingen partier endnu forladt forhandlingerne.
Jeg synes, alle har budt flot ind og været konstruktive. Denne tilgang til forhandlingerne håber jeg, vi kan fortsætte onsdag og videre frem.Michael Stegger Jensen
Det fortæller borgmester Michael Stegger Jensen (A).
Forhandlingerne fortsætter onsdag kl. 17 på rådhuset i Ebeltoft, hvor partierne hver møder frem med to repræsentanter bortset fra Nye Borgerlige og Det radikale Venstre, som kun har et enkelt mandat at gøre godt med i byrådssalen.
Borgmesteren sidder selv for bordenden.
Ved forhandlingsbordet sidder desuden:
- Socialdemokratiet: Ole Sønderskov Hansen og Michael Aakjær.
- Venstre: Christoffer Pedersen og Jørgen Ivar Mikkelsen
- Konservative: Kasper Kolstrup Møller og Bjørn Jensen
- SF: Kirstine Bille og Kim Lykke Jensen
- Enhedslisten: Jesper Yde Knudsen og Mohammad Steitan
- Nye Borgerlige: Laila Sortland
- Det radikale Venstre: Heine Skovbak Iversen
Lettere end ventet
Politikerne var på forhånd tudet ørerne fulde om, at budgetlægningen ville blive vanskelig, men den har vist sig noget lettere end frygtet.
Annoncerede besparelser på 30 mio. kroner bliver i stedet reduceret til i omegnen af 22-23 mio. kroner.
Endvidere har Byrådet fået foræret næsten 59 mio. kroner som følge af Skatteministeriets nye skøn for kommunernes indtægter fra grundskyld i 2024.
Penge, der vil medvirke til at opbygge kassebeholdningen i 2024. Det er der behov for, fordi målet for kassebeholdningen gennemsnitlige størrelse i kommunens økonomiske politik er 280 mio.kroner. Lige nu er den 80-90 mio. kroner fra målet.
»Vi ved kun, at beløbet vil tilgå os i 2024 og ikke i overslagsårene 2025-2027. Derfor putter vi pengene i kassen,« siger Michael Stegger Jensen.
Borgmesteren er meget tilfreds med det hidtidige udbytte af budgetforhandlingerne.
»Jeg synes, alle har budt flot ind og været konstruktive. Denne tilgang til forhandlingerne håber jeg, vi kan fortsætte onsdag og videre frem.«
Anlæg på plads
Borgmesteren vil ikke røbe detaljer fra forhandlingerne, men siger dog, at han forventer, at man onsdag kan gøre anlægsbudgettet færdigt.
»Her er vi nået ret langt. Det handler meget om, at vores administration er blevet bedt om at undersøge nogle ting, så vi kommer i mål onsdag og holder os inden for den anlægsramme, Syddjurs er blevet tildelt.«
Serviceområdet forventer borgmesteren først at nå på plads med efter 1. behandlingen 20. september i byrådssalen.
»Her venter der fortsatte forhandlinger, men jeg tror på, at vi kan nå hinanden. Også fordi vi ikke skal spare i et omfang som først frygtet,« siger Michael Stegger Jensen.
Han erkender, at det på nuværende tidspunkt tidligere har været reglen, at samtlige bed sig fast i bordkanten og ikke var til at drive fra forhandlingslokalet.
Først i sidste runde skete der et udskilningsløb, når forhandlingslederen måtte bede nogle om at gå, fordi han vurderede, at de pågældende var for langt fra flertallet.
»Som sagt er jeg optimist. Jeg tror på, at vi alle 27 skriver under.«
Hvis borgmesterens profeti holder vand, bliver 2. behandlingen 11. oktober 2023 a walk in the park med plads til smil og klappen høje femmere.