Randers Væverne er en lille forening, der blev stiftet i 2021.

Den lille forening Randers Væverne ansøgte sidste år om midler fra Velux Fonden og fik bevilget 30.000 kroner. Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.

Pengene er blevet brugt på IT-udstyr og et elektronisk væveprogram, som foreningens medlemmer også har været på kursus i. Desuden har foreningen hyret en underviser til et decideret vævekursus, som skal holdes i slutningen af februar.

Randers Væverne blev stiftet i 2021 og har 10 medlemmer. 1. januar i år flyttede foreningen ind i nye og større lokaler på Hvedevej. Foreningens medlemmer mødes mandag og onsdag aften og væver sammen, men medlemmerne har hver en nøgle til lokalet, som derfor kan benyttes på andre tidspunkter også.

Er du interesseret i at se Randers Vævernes kreationer, udstiller de i øjeblikket nogle produktioner på Dronningborg Bibliotek.

Velux Fonden er en almennyttig fond. I 2022 uddelte fonden 311 millioner kroner.