Randers Cykleklub af 1910 har for nylig holdt klubfest. I den anledning blev årets klubmestre kåret, og der blev udnævnt to nye æresmedlemmer, skriver klubben i en pressemeddelelse.

Årets klubmester blandt seniorherrerne blev Mads-Emil Dupont Hougaard, mens det blandt seniordamerne blev Julie Alberte Schmidt. Blandt veteranerne blev årets klubmester Søren Rix Ingvardsen, og Frederik Dupont Hougaard blev kåret blandt juniorerne. Fra ungdomsholdene blev klubmestrene Alfred Quottrup fra U15, Jens Christian Schimdt fra U13 og William Karstoft fra U11.

De to nye æresmedlemmer er Susanne Würtz og Lotte Schmidt.

Susanne Würtz har været i klubbens bestyrelse siden 1993 og har været kasserer siden 1999. Inden bestyrelsesarbejdet var hun en af klubbens landsholdsryttere. Hun begyndte at køre cykelløb som otteårig, og allerede som barn blev hun verdensmester.

Lotte Schmidt har været medlem af klubbens bestyrelse siden 1992. Forinden var hun landevejsrytter med deltagelse i blandt andet Giro d’Italia og Tour de France. Hun startede med cykelløb som otteårig og blev blandt andet nummer tre ved Junior VM i 1988 og senere dansk seniormester i enkeltstart.

sra