Kun knap 200 deltog i årets Sportsfest 2021, hvor idrætten blev hyldet. Overvældet Pia Hinrichsen fra Randers Roklub fik hele to priser, mens Randers FC og Janne Kolling trak overskrifterne.

AF KIAN JOHANSEN

Årets sportsfest tiltrak i år kun godt 200 personer fra det randrusianske idrætsliv, der kunne hylde hinanden i Arenaens hal tre fredag aften. Og her fyldte Randers FC’s spillertrup og ledere med godt 30 fremmødte jakkesæts-klædte profiler godt i billedet.

Først i buffeten, dernæst i salen og så til slut, hvor Randers FC blev Årets Sportsnavn 2021.

Christian Nørbjerg Enger fra styrkeløfter-klubben AK Frem fik Ungdomspokalen. Da han gik på scenen lød der både piften og hujen fra klubbens andre medlemmer, mens der var kram og klap efterfølgende. Klubbens fremmødte demonstrede tydeligt deres energi og høje humør under hele showet. Foto: Ole Jakobsen

Undervejs blev 11 priser og hæder til 40 sportsnavne uddelt, professionelt styret af Bo Ørris, der er kendt radiovært fra Radio ABC og som stadionspeaker på Randers Stadion. Selvom det var stemmen, der trak opmærksomheden, så skiftede konferencieren også sko tre gange undervejs. Og selvfølgelig var det guldsko han havde på til sidst, da han spurgte træner Thomas Thomasberg, om han ikke havde noget klogt at sige. Træneren replicerede elegant og til stor latter i salen. »Har du ikke noget klogt at spørge om?«

De største klapsalver fik Randers FC’s førstehold, skarpt forfulgt af håndboldspilleren Janne Kolling, der blev den 24. sportsudøver der kommer i Wall of Fame.

Håndboldspilleren Janne Kolling kom i det fine selskab i Wall of Fame og en tydelig stolt Katrine Fruelund, der først kom på landsholdet, da Janne Kollings karriere var på det sidste, kunne give den nuværende Hospitality Manager i Dansk Håndbold Forbund en del pæne ord med hjem til Lyngby. Foto: Kian Johansen

Til daglig bor hun i Lyngby og er Hospitality Manager i Dansk Håndbold Forbund, men denne aften blev tilbragt i Randers sammen med moderen, hvor hun overnattede i barndomshjemmet i Hornbæk, inden turen gik videre til herrekampe i Aalborg dagen efter.

»Det har været lidt svært at holde tæt, jeg har jo vidst det her i et års tid, men sidste års sportsfest blev jo aflyst på grund af corona,« kunne hun fortælle Din Avis efter showet.

Randers Roklub fik tre priser. Det unge ro-talent Oliver Bach fik Talentprisen, mens træner Pia Hinrichsen fik både Talentudviklingsprisen og Folkeoplysningsudvalgets lederpris. Foto: Kian Johansen

Randers Roklub fik overrakt tre priser. Ro-talentet Oliver Bach fik Talentprisen, mens træner Pia Hinrichsen fik både Talentudviklingsprisen og Folkeoplysningsudvalgets lederpris.

»Jeg er helt overvældet. Det havde jeg slet ikke regnet med,« sagde en stolt Pia Hinrichsen efterfølgende. Det blev blandt andet fremhævet, at hun har gjort især en del for det unge talent Oliver Bach, men også at hun på mange måder har forsøgt at holde fanen højt overfor de mange medlemmer der ikke har kunnet komme på vandet under corona-nedlukningen.

Arrangøren af Sportsfesten var som forrige år Randers Kommune og Randers Amtsavis.

Priserne

Årets Sportsnavn 2021: Randers FC.

Wall of Fame: Janne Kolling.

Talentprisen: Oliver Bach fra Randers Roklub.

Talentudviklingsprisen og Årets Leder: Pia Hinrichsen fra Randers Roklub.

Årets initiativpris: HIC Hornbæk.

Rejselegatet: Lene Skipper fra Vorup FB Gymnastik.

SIKR’s Klubpokal: Vorup FB Håndbold.

SIKR’s Ungdomspokal: Christian Nørbjerg Enger fra AK Frem.

Dommerprisen: Håndbolddommer Henrik La Cour.

Hæder til enkelt- og holdpræstationer: 40 udøvere.