Pris til Harridslev Rideklub for godt initiativ

 

Årets initiativpris ved Sportsfest 2019 gik til en gruppe unge piger fra Harridslev Rideklub.

Youth Team HARK er en gruppe frivillige piger under Harridslev Rideklub i alderen 16-19 år.

Ideen med gruppen er at støtte klubbens drift og sociale liv både med forskellige praktiske opgaver, men som noget nyt også at supportere klubbens undervisningsafdeling.

Her hjælper de hver dag til elevundervisningen i andet end ridning, idet de oplærer nye børn og forældre i pasning og klargøring og sikker omgang.

Pigerne i “Youth Team” HARK er rollemodeller for andre unge, der vil tage ansvar i en forening. Herigennem styrkes rekruttering og fastholdelse af unge i foreningslivet – en opgave, der almindeligvis er vanskelig.

“Det er et stort cadeau til de piger, der igennem lang tid helt frivilligt har gjort en stor forskel i Harridslev. Jeg er sikker på, at pigerne tager det som et kæmpe skulderklap, og det kan forhåbentligt give endnu flere lyst til at blive frivillige,” siger Karin B. Sørensen, der er elevansvarlig og tidligere formand i Harridslev Rideklub.